Πρακτικό Κριτικής Επιτροπής Διαγωνισμού Κρητικής Μαγειρικής & Κρητικής Ζαχαροπλαστικής

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ ΘΥΣΑΥΡΟΥ ΤΩΝ ALTER EGO
«Το τρίβει η Κανέλλα το πιπέρι!»
ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΜΑΓΕΡΙΚΗΣ & ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΑΡΧΙΜΑΓΕΙΡΩΝ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Σήμερα Δευτέρα και ώρα 18:00 στο  «Σπίτι του Πολιτισμού» στην παλιά πόλη Ρεθύμνου συνεδρίασαν τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής που όρισε η Καρναβαλική – Πολιτιστική Ομάδα ALTER EGO, η οποία στο πλαίσιο του 23ου Κυνηγιού Θησαυρού Ρεθύμνου οργάνωσε το διαδικτυακό κυνήγι θησαυρού με τίτλο «Το τρίβει η Κανέλλα το πιπέρι» με αντικείμενο την Κρητική παραδοσιακή διατροφή, του οποίου η εκδήλωση λήξης περιελάμβανε διαγωνισμό Κρητικής Μαγειρικής και Κρητικής Ζαχαροπλαστικής, υπό την αιγίδα της Λέσχης Αρχιμαγείρων Κρήτης.
Η επιτροπή αποτελούμενη από τους:

  1. Νίκο Ψιλάκη, Δημοσιογράφο – Συγγραφέα
  2. Μαρία Ψιλάκη, Ερευνήτρια- Συγγραφέα
  3. Στέλιο Φανουράκη, Αρχιμάγειρα
  4. Νίκο Αναστασόπουλο, Αρχιμάγειρας
  5. Όθωνας Χριστουλάκης, Αρχιμάγειρα

ορίστηκε, προκειμένου να κρίνει τα φαγητά και τα γλυκά που παρουσίασαν οι συμμετέχουσες ομάδες στο διαγωνισμό Κρητικής Μαγειρικής και Ζαχαροπλαστικής και να απονείμουν Α’ , Β’ , Γ’ Βραβείο αντίστοιχα.
Τα μέλη της επιτροπής αφού είδαν και δοκίμασαν τα φαγητά και τα γλυκά που παρουσιάστηκαν στον διαγωνισμό παρέδωσαν τις βαθμολογίες τους, οι οποίες επισυνάπτονται στο πρακτικό υπογεγραμμένες.

1. Σύμφωνα με τις παραπάνω βαθμολογίες για το Διαγωνισμό Κρητικής Μαγειρικής απονέμονται:
Α’ Βραβείο στην ομάδα ΜΑΛΑΓΑΝΕΣ «ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ Ή ΦΩΤΟΚΟΛΛΥΒΑ Ή ΨΑΡΟΚΟΛΛΥΒΑ
Β’ Βραβείο στην ομάδα ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ- ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΙ «ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟΣ ΜΕ ΠΡΑΣΟΣΕΛΙΝΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ
Γ’ Βραβείο στην ομάδα ΑΜΕΛΕΤΗΤΟΙ  «ΑΡΝΑΚΙ ΜΕ ΤΣΙΤΣΙΡΙΣΤΑ ΧΟΡΤΑ»


2. Σύμφωνα με τις παραπάνω βαθμολογίες για το Διαγωνισμό Κρητικής Ζαχαροπλαστικής απονέμονται:
Α’ Βραβείο στην ομάδα ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΙ «ΚΑΡΥΔΟΠΙΤΑ ΜΕ ΞΙΝΟΜΥΖΗΘΡΑ»
Β’ Βραβείο στην ομάδα ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΕΣ «ΤΖΕΒΡΕΜΕΔΕΣ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΟΙ»
Γ’ Βραβείο στην ομάδα ΜΑΛΑΓΑΝΕΣ «ΞΕΡΟΤΗΓΑΝΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΠΙ»
Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας έληξε η συνεδρίαση της επιτροπής και υπογράφεται το πρακτικό των διαγωνισμών ως ακολούθως:

  1. Νίκο Ψιλάκης
  2. Μαρία Ψιλάκη
  3. Στέλιος Φανουράκης
  4. Νίκος Αναστασόπουλος
  5. Όθωνας Χριστουλάκης
Πρακτικό Κριτικής Επιτροπής Κατεβάστε τo Πρακτικό πατώντας εδώ


Συντάχθηκε από

Alter Ego Group

Alter Ego - Ομάδα Καρναβαλιστών Ρεθύμνου